Tibinfo - informační systém o Tibetu
Články, dokumenty
   

Články

Stručný popis hladovky Tibeťanů

Životopisy šesti účastníků hladovky:

Dawa Gjalpo se narodil v Tibetu a sloužil tibetské komunitě několik let v Dharamsale a v Nepálu. Pracoval také jako průvodce v Nepálu v letech 1975 až 1985. Jednou navštívil Tibet v roce 1985. Od roku 1970 je aktivním členem a v současnosti generálním tajemníkem regionálního sdružení tibetské mládeže Salugara v západním Bengálsku. V březnu 1995 se účastnil prvního Mírového pochodu Tibeťanů.

Jungdub Cchering se narodil v roce 1970 v Dehra Dunu v severní Indii. Prošel uprchlickou tibetskou dětskou vesničkou TCV v Dharamsale, pak se v roce 1986 přihlásil do řemeslného centra TCV a během následujících šesti let studoval malbu tradičních tibetských obrazů - thanek. Poté pracoval v řemeslném centru TCV jako malíř více než šest let a nyní se věnuje malbě sám. Také byl účastníkem Mírového pochodu Tibeťanů v roce 1995.

Karma Sičhö se narodil 15. října 1973 v Dharamsale. Navštěvoval uprchlickou tibetskou dětskou vesničkou TCV v Dharamsale a pak v roce 1991 vstoupil do Tibetského centra pro umění a práci s kovem. V roce 1993 se mu dostalo plného výcviku v malbě thanek. Pak vytvořil tradiční vzdělávací centrum Jatri v Nepálu pro výuku malby thanek. V roce 1995 se účastnil demonstrace před čínským velvyslanectvím a byl tři dny držen ve vazbě. Je členem Tibetského sdružení mládeže TYC.

Paldzom se narodila v Tibetu v roce 1930. Snášela utrpení čínské nadvlády během života v Tibetu. Mnoho jejích příbuzných zemřelo v Tibetu následkem čínské okupace. V roce 1989 se dostala přes Nepál do Indie. Účastnila se obou tibetských mírových pochodů v roce 1995 a v letech 1996-97.

Kunzang se narodil v Tibetu v roce 1928 a uprchl v roce 1958. Strávil osm let jako dělník v Sikkimu. Je členem regionálního sdružení tibetské mládeže Puruwala. Také byl přítomen na obou tibetských mírových pochodech v roce 1995 a v letech 1996-97

Dawa Cchering se narodil v Tibetu v roce 1945. V roce 1960 se dostal do Indie a několik let pracoval na stavbách silnic. Je aktivním členem regionálního sdružení tibetské mládeže Ravangla. Pracoval pro tibetskému hnutí za svobodu Ravangla v období 1987-1989. V roce 1989 se účastnil pochodu Tibetského sdružení mládeže TYC proti návštěvě čínského ministerského předsedy Li- Pchenga v Indii a také se podílel na prvním Mírovém pochodu Tibeťanů v roce 1995.

Stručná chronologie událostí

10. března: Tibetské sdružení mládeže TYC formálně zahájilo hladovku v Jantar Mantar v Novém Dillí. Bývalý mluvčí Lok Sabha a prezident Tibetsko-indické asociace přátelství Rabi Ray, bývalý indický ministr Satya Prakash Malviya a několik dalších vedoucích představitelů navštívilo účastníky hladovky.

23. března: Mohan Singh, člen indického parlamentu a bývalý svolavatel indického parlamentního fóra pro Tibet navštívil účastníky hladovky a ujistil je o své podpoře v tibetské otázce. Herec Richard Gere také navštívil účastníky a předsedal tiskové konferenci.

24. března: Jaya Jaitley, generální tajemník strany Samata, navštívil protestující.

25. března: Členové všeindického studentského fóra pro Tibet se setkali v Jantar Mantar s účastníky hladovky a schválili rezoluci vyjadřující solidaritu s protestujícími.

28. března: Jose Ramos Horta, nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1996, napsal dopis šesti odvážným. Dopis vyjadřuje jeho ochotu „přicestovat do Nového Dillí, abych se s vámi mohl setkat a sdílet vaši zkušenost, moudrost a odvahu.“

1. dubna: Donald Lu, druhý tajemník pro politické záležitosti na americké ambasádě v Novém Dillí, navštívil protestující.

2. dubna: Jeho Svatost dalajlama navštívil šest účastníků hladovky a hovořil k nim asi 10 minut. Dotázán na to co jim sděl, Jeho Svatost řekl: „Pověděl jsem jim, že obdivuji jejich rozhodnutí a nadšení. Ale považuji hladovku končící smrtí za druh násilí. Jsem proti všem druhům násilí, ať je to vůči sobě nebo ostatním, avšak nemohu jim nabídnout podnět k jiné alternativní metodě... Jsem na rozpacích. Nevím co dělat.“

3. dubna: Litevská parlamentní skupina pro vztahy s Tibetem zaslala dopis generálnímu tajemníkovi OSN a Komisi pro lidská práva OSN, ve kterém připomíná zprávu Mezinárodní komise právníků z prosince 1997. „Šest drahých lidských životů bude ztraceno, pokud OSN bude pokračovat v ignorování požadavků účastníků hladovky“ uvádí dopis.

4. dubna: Delegace 20 Gandhians vedená profesorem Samdhong Rinpočhe navštívila místo hladovky.

6. dubna: Sonia Gandhi, prezidentka Všeindické kongresové komise, vyjádřila naději, že tibetská záležitost „bude vyřešena spravedlivým a mírovým způsobem“.

7. dubna: Australský senát schválil rezoluci vyjadřující „obavy a soucit“ s účastníky hladovky.

9. dubna: Vysoká komisařka pro lidská práva OSN Mary Robinsonová vydala prohlášení vypovídající o šesti účastnících hladovky.

10. dubna: Wei Ťing-šen, čínský demokratický aktivista vyjádřil své obavy nad „osudem mých tibetských hladovějících přátel“. Požádal OSN a světovou společnost „o dovolení k přežití a pokračování v jejich klidném a nenásilném úsilí.“

12. dubna: Adama Dieng, generální tajemník Mezinárodní komise právníků, navštívil účastníky hladovky. „Mezinárodní komise právníků není proti Číně ani proti nikomu jinému, ale je pro spravedlnost. Tibetští lidé bojují za spravedlivou věc a my to podporujeme“ řekl Adam Dieng.

14. dubna: Indičtí studenti z University v Dilí, Jawaharlal Nehru University a Jamia-Milia Islamia držely 24-hodinový půst.

15. dubna: Generální tajemník OSN Koffi Annan vyzval podporou Tibetské sdružení mládeže TYC k ukončení hladovky „na humánním základě“. Annanův vzkaz byl sdělen Gilianem Sorensenem, asistentem generálního tajemníka OSN pro vnější vztahy. Byl doručen Feodarem Stracevicem z informačního centra OSN v Dilií.

21. dubna: Tibetské sdružení mládeže TYC obdrželo od norské vlády vzkaz vyjadřující znepokojení. Tento vzkaz ujišťuje protestující, že vláda bude „pokračovat v připomínání tibetské situace na mezinárodním fóru“. TYC obdrželo solidární dopis od tibetské ilegální organizace „tibetská svoboda“.

24. dubna: Šest účastníků hladovky obdrželo druhé sdělení od vysoké komisařky pro lidská práva OSN Mary Robinsonové. Předsednictví EU vydalo prohlášení „vyzývající jednotlivce účastnící se hladovky k jejímu ukončení“.

25. dubna: V půlnoci byli tři účastníci hladovky násilně odvedeni do nemocnice 200 indickými policisty.

27. dubna: Zbývající účastníci hladovky byli v 6 hodin ráno odtaženi do nemocnice. Šedesátiletý Thubtän Ngödub se na protest upálit. Byl rychle dopraven do nemocnice s popáleninami, které zasáhly 90% těla. O půlnoci TYC zahajuje druhou část hladovky.

28. dubna: Jeho Svatost dalajlama navštívil Ngöduba a účastníky hladovky v dillíjské nemocnici. Thubtän Ngödub zemřel o půlnoci.

Článek je převzat z časopisu Tibetan Bulletin, Dharamsala, March - April, 1998



[  30.04.1998    zdroj: Tibetan Bulletin (www.tibet.net)   autor: Karma Thinlä  ]