Tibinfo - informační systém o Tibetu
Články, dokumenty
   

Články

Nejdéle vězněný Tibeťan propuštěn

Dne 31. března 2002 byl ze zdravotních důvodů propuštěn Tanag Džigme Zangpo, které ve vězení strávil téměř čtyři desítky let - pět let v pracovním táboře a dvaatřicet let ve vězení. „Je mi sedmdesát tři roků. Mé tělo je velmi slabé a můj zdravotní stav vůbec není dobrý,“ řekl po svém propuštění Rádiu svobodná Asie. Politické kalkulace Pekingu stojící za rozhodnutím o jeho propuštění jsou nejasné. Komentátoři se však většinou shodují v tom, že k propuštění došlo v souvislosti s plánovanou návštěvou čínského zástupce prezidenta Chu Ťin-tchao ve Spojených státech a se zasedáním Výboru OSN pro lidská práva v Ženevě.

Reakce na propuštění

„Je představitelem nezlomného ducha tibetského lidu a doufáme, že čínské úřady jej znovu nezatknou, když bude otevřeně rozmlouvat s turisty,“ řekl John Ackerly, předseda Mezinárodní kampaně za Tibet (ITC) se sídlem ve Washingtonu. „Propouštění jednotlivých vězňů je nesmírně důležité, ale nezměrné lidské utrpení v Tibetu se nezmění, pokud bude Čína i nadále zatýkat další Tibeťany a využívat je při vyjednávání jako rukojmí,“ prohlásil Ackerley.

„Vyzýváme Čínskou lidovou republiku, aby propustila další tibetské politické vězně, kteří strádají v různých vězeních, a upřímně doufáme, že čínské vedení nalezne moudrost i odvahu a bude přistupovat prozíravě k řešení tibetské otázky prostřednictvím vyjednávání,“ řekl k tomu Kalön Tripa Samdhong Rinpočhe.

Propuštění Tanag Džigmeho je i výsledkem nátlaku protibetských skupin a zástupců parlamentů a vlád několika zemí. O jeho případ se aktivně zajímala vláda Švýcarska a USA. Vedle amerického ministerstva zahraničí se za jeho propuštění významně zasazoval i kongresman Tom Lantos. Ten během lednové návštěvy v Číně hovořil o případu Tanag Džigmeho s čínským náměstkem ministra zahraničí Li Čao-singem a s čínským místopředsedou vlády Li Lan-čchingem. Když se Lantos dozvěděl o propuštění Tanag Džigmeho, prohlásil: „Jsem vděčný za to, že Číňané Tanaga z humanitárních důvodů propustili ze zajetí, a ulevilo se mi, že tento churavý Tibeťan bude moci prožít léta na sklonku života na svobodě.“

Samdhong Rinpočhe poděkoval všem jednotlivcům, kteří spolupracovali na propuštění Tanag Džigmeho. „Při této příležitosti bych rád poděkoval všem jednotlivcům, příznivcům Tibetu, organizacím na podporu lidských práv, členům zastupitelských sborů a vlád, kteří se tak usilovně zasazovali za propuštění Tanag Džigmeho,“ prohlásil Kalön Tripa.

Stručný životopis

Tanag Džigme, narozený roku 1926, byl údajně poprvé zatčen v roce 1960, když vyučoval na základní škole ve Lhase. V té době byl obžalován, že nakazil děti reakčními myšlenkami. V roce 1964, kdy byl třetím rokem vězněn v žaláři Sangjib, byl odsouzen podruhé: za šíření poznámek týkajících se čínské represe v Tibetu.

V roce 1970 byl Tanag Džigme znovu odsouzen k deseti letům vězení, a to za kontrarevoluční propagandu. Byl přistižen, když po své neteři, která chtěla z Tibetu uprchnout, poslal dalajlamovi zprávu o čínských zvěrstvech. Z vězení byl propuštěn ve svých třiapadesáti letech v roce 1953 a byl přemístěn do pracovněnápravné jednotky č. 1 v Ňethangu, 60 km západně od Lhasy.

Policie ve Lhase jej 3. září 1983 znovu zatkla. Podle pozdějšího rozsudku byl Tanag Džigme spatřen 12. července 1983 okolo čtvrté hodiny odpolední, jak vylepuje na hlavní bránu Džókhangu vlastnoručně napsaný plakát protestující proti čínské vládě. Dále byl 15. července spatřen s nápisem „Sebeurčení pro Tibeťany“ na hrudi. Soud ho 24. listopadu 1983 odsoudil k patnácti letům vězení za „šíření a podněcování kontrarevoluční propagandy“ a k pěti letům odnětí politických práv. V jeho soudních spisech se uvádělo, že „v minulých letech byl vězněn za kontrarevoluční trestnou činnost, avšak na tuto svou činnost nikdy vážně nezměnil názor“.

5. října 1987 jednašedesátiletý Tanag Džigme vykřikoval během shromáždění vězňů při jídle hesla hlásající nezávislost, aby podpořil masové demonstrace, které v té době probíhaly ve Lhase. Vykřikoval hesla „Svobodu Tibetu“, „ČLR oklamala Tibeťany“ a „Číňané opusťte Tibet“. 1. prosince 1988 byl proto jeho trest prodloužen o dalších pět let za „šíření a podněcování kontrarevoluční propagandy“.

6. prosince 1991 učinil Tanag Džigme další troufalý pokus. Během oficiální návštěvy švýcarské delegace vykřikoval ze své cely hesla v čínštině a tibetštině a také anglicky „Free Tibet“. Úřady se snažily tento incident před delegáty vysvětlit tvrzením, že je duševně nemocný. Byl krutě zbit a uvržen na samotku, kde zakusil nový druh mučení, takzvanou „chladnou celu“: Cela je obložena kovovými deskami, aby se teplota uvnitř snížila. Nárok na oblečení navíc je vězňům odepřen. Přitom průměrná teplota v zimě ve Lhase je -3°C a může klesnout až na deset stupňů pod nulou.

Potom byl Tanag Džigme 4. dubna 1992 odsouzen k dalším osmi letům vězení a k dalším třem letům odnětí občanských a politických práv, čímž jeho celkový rozsudek dosáhl 28 let. Pokud by byl podle těchto rozsudků propuštěn až 3. září 2011, strávil by ve vězení strávil celkem 41 let.

Několik měsíců po jeho propuštění úřady tomuto bývalému politickému vězni umožnily opustit Tibet. 14. července 2002 Tanag Džigme přistál v americkém Chicagu.

zpracováno podle materiálů z časopisu Tibetan Bulletin a Radia Free Asia zpracovala

Tento článek je převzat z časopisu Tibetské listy č. 17- podzim 2002



[  27.11.2002    zdroj: Tibetské listy (www.lungta.cz)   autor: Petra Zlatohlavá  ]