Tibinfo - informační systém o Tibetu
Články, dokumenty
   

Články

Popraven další Tibeťan na základě nepravdivých obvinění

Občanské sdružení Lungta a Tibetské kulturní centrum s lítostí a rozhořčením získaly informace o tom, že ve městě Kan-c’ v čínské provincii S’-čchuan byl 26. ledna 2003 na základě nepravdivého obvinění ze spáchání bombového útoku popraven Tibeťan Lozang Döndub. Jeho údajnému spolupachateli, uznávanému buddhistickému mnichovi Tändzin Deleg Rinpočhemu byl současně vyměřen trest smrti s dvouletým odkladem. Těmto dvěma Tibeťanům se přitom nedostalo spravedlivého soudního procesu.

Je politováníhodné, že úřady ČLR přistoupily k nejvyššímu trestu i přes protesty světového společenství v době, kdy se po několika desetiletích patrně otevírá možnost dialogu mezi ČLR a tibetskou exilovou vládou. Alarmující je navíc skutečnost, že trest byl vykonán na základě rozsudku vyneseného soudem za zavřenými dveřmi. Je nepřípustné, aby čínské úřady nadále porušovaly základní lidská práva a aby byl současný celosvětový boj proti terorismu takto zneužíván proti nepohodlným příslušníkům etnických menšin.

Ľubomír Sklenka, Občanské sdružení Lungta

Martin Špimr, Tibetské kulturní centrum


V neděli 26. ledna 2003 byl ve městě Kan-c’ (tibetsky Kandze) v čínské provincii S’-čchuan popraven osmadvacetiletý Tibeťan Lozang Döndub. Poprava byla vykonána na základě tajného procesu u odvolacího Vyššího lidového soudu provincie S’-čchuan, a to i přes nesouhlas a ostrou kritiku ze strany světového společenství. Stejný soud potvrdil trest smrti s dvouletým odkladem pro údajného spolupachatele, uznávaného buddhistického učitele Tändzin Deleg Rinpočheho (52 let). Podle nezávislých pozorovatelů jsou oba muži nevinní a rozsudek soudu je jen dalším dokladem pošlapávání lidských práv v Tibetu.

Podle zpráv z Tibetu, které zveřejnilo Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii (TCHRD), Lozang Döndub zemřel v důsledku brutálního mučení. Lozang Döndubovi byly údajně uříznuty uši a jeho ústa a nos byly před smrtí silně pohmožděny.

Tändzin Deleg Rinpočhe a Lozang Döndub byli odsouzeni k trestu smrti již začátkem prosince - Lozang Döndub k okamžitému trestu smrti a Tändzin Deleg Rinpočhe k trestu smrti s dvouletým odkladem. Soud došel k závěru, že v dubnu roku 2002 uskutečnili bombový útok v Čcheng-tu, hlavním městě provincie S’-čchuan, při kterém jeden člověk zemřel a jeden byl zraněn. Ani jednomu z obviněných podle všeho nebyl zajištěn spravedlivý a nezávislý soud. Radio Free Asia uvádí, že obviněným bylo odepřeno právo na svobodný výběr právního zástupce. Oba odsouzení se proti rozsudku odvolali.

Následovala ostrá kritika přicházející z mnoha demokratických států světa i ze samotné Číny. Proti rozsudku mj. protestovala americká vláda, organizace Amnesty International a 19. prosince Evropský parlament jednomyslně schválil rezoluci, v níž vyzýval čínské úřady, aby proces okamžitě revidovaly. Místo spravedlivého procesu však v lednu následovalo jednání u odvolacího soudu za zavřenými dveřmi, který rozsudek potvrdil, a poté byla velmi rychle uskutečněna poprava Lozanga Dönduba. Oficiální čínská tisková agentura Sin-chua uvádí, že „soudní proces se konal za zavřenými dveřmi, protože některé z trestných činů obviněných souvisely se státními tajemstvími“.

Lozang Döndub, který se narodil roku 1975, se před svým zatčením zabýval obchodem s léčivy a dalším zbožím. Předtím byl mnichem v klášteře, který vedl Tändzin Deleg Rinpočhe. Toho se v minulosti úřady snažily zatknout již nejméně dvakrát. Tändzin Deleg Rinpočhe byl v okresu Kardze oblíbenou osobností již od 80. let. Často zde urovnával spory a vedl charitativní instituce jako školy, sirotčince či domovy pro staré lidi. Angažoval se také v protestech proti plošnému kácení lesů, založil či znovu založil sedm klášterů a vehementně vystupoval proti uctívání kultu Dordže Šugdän, proti němuž se odmítavě staví dalajlama. Těmito činnostmi si Tändzin Deleg Rinpočhe znepřátelil úřady v okresu a stal se spolu se svým žákem Lozang Döndubem středem jejich pozornosti.



[  13.02.2003    zdroj: TIBINFO (www.tibinfo.cz)   autor: Miroslav Pošta  ]