Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Do Prahy opět přijede čtrnáctý dalajlama

 

Na již pátou návštěvu České republiky přijede 18. října čtrnáctý dalajlama Tändzin Gjamccho. Do Prahy přijíždí tibetský duchovní vůdce na osobní pozvání bývalého českého prezidenta Václava Havla. Kromě soukromých setkání se dalajlama zúčastní dvou konferencí, které budou probíhat v Praze. Přednášku nebo jiné vystoupení pro širokou veřejnost tentokrát nemá dalajlama v programu.

V neděli 19. října 15.00 – 18.00 hod se ve Smetanově síni Obecního domu dalajlama zúčastní setkání zástupců světových náboženství, které je součástí mezinárodní konference Forum 2000. Toto setkání navazuje na diskusi „Role a odpovědnost náboženství v dnešním světě“ z roku 2002 a Multireligiózní shromáždění ve Svatovítské katedrále v letech 1997 – 2001. Setkání se kromě dalajlamy a Václava Havla zúčastní i islámský myslitel Mustafa Cerić, arciopat Kakuhan Enami z buddhistické školy Tendai, princ jordánské hášimovské dynastie El Hassan bin Talal, rabínka Julia Neuberger, biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová a duchovní a profesor Tomáš Halík. Přímý přenos z diskuse bude možné sledovat na intetnetu na webových stránkách Nadace Forum 2000.

Jeho Svatost dalajlama bude také čestným hostem mezinárodní konference skupin na podporu Tibetu, která se uskuteční v Praze ve dnech 19. až 21. října 2003. Pražská konference je již čtvrtým setkáním (po Dharamsale, Bonnu a Berlíně) zástupců více než 250 organizací z celého světa. Konferenci pořádá tibetská exilová vláda s německou nadací Friedrich-Naumann-Stiftung a Nadací Forum 2000. Záštitu nad konferencí převzali předseda Senátu Parlamentu České republiky Petr Pithart s místopředsedou Senátu Janem Rumlem. Hlavním cílem konference je výměna zkušeností a vytváření společné strategie při prosazování skutečné autonomie pro Tibet, dodržování lidských práv a občanských svobod Tibeťanů a zachování tibetské kultury. Konference se zúčastní řada významných osobností, například předseda tibetské exilové vlády Samdhong Rinpočhe, osobní velvyslanec dalajlamy při jednáních v Pekingu Lodi Gjari, předseda Hnutí bývalých politických vězňů Gu-ču-sum Ješe Togdän nebo jeden z nejznámějších politických vězňů, Tagna Džigme Zangpo, který strávil v čínských vězeních 32 let.



[  10.10.2003    zdroj: TIBINFO (www.tibinfo.cz)   autor: Ľubomír Sklenka  ]