Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Václav Havel zveřejnil dopis kritizující Čínu za útlak Tibeťanů

PRAHA 16. března (ČTK) - Bývalý prezident Václav Havel v úterý zveřejnil dopis adresovaný čínskému ministrovi zahraničí Li Čao-singovi, v němž kritizuje čínské úřady za útlak Tibeťanů. Havel v dopise vyjadřuje také své rozhořčení nad tím, že hrozí poprava tibetského politického vězně Tändzina Delega Rinpočheho, který byl v Číně odsouzen k smrti.

List se exprezident rozhodl zveřejnit proto, že jej čínská strana opakovaně odmítla převzít, vysvětlil Havlův tajemník Jakub Hladík.

Havel vyzývá čínskou vládu, její centrální úřady a místní čínskou správu v Tibetu, aby upustily od svého úmyslu Tändzina Delega Rinpočheho popravit. „Nedosáhnou totiž ničeho jiného, než poskvrnění vlastního národa a jeho významných dějin,“ napsal. Dodal, že lidská práva jsou univerzální a tibetská kultura i historie jsou, stejně jako čínská, česká nebo jakákoli jiná, součástí celosvětového bohatství. Podle Havla je „pod úroveň čínské centrální vlády potlačovat práva kohokoli, natož oprávněné nároky na kulturní autonomii Tibeťanů“.

Bývalý český prezident se obhajobě lidských práv věnuje desítky let. Za své názory byl několikrát vězněn komunistickým režimem. Boj za lidská práva na Kubě, v Bělorusku a v dalších částech světa si vytkl také jako jednu z hlavních náplní svého exprezidentského působení. Od pádu totality navštívil Prahu na pozvání Havla několikrát tibetský duchovní vůdce dalajlama, jehož Čína označuje za rozvraceče a separatistu.

Porušování práv Tibeťanů ze strany Číny kritizují dlouhodobě mnohé mezinárodní organizace. Dopis s výzvou za bezodkladné propuštění všech vězňů svědomí a dodržování mezinárodních právních standardů v Číně se například minulý týden pokusili předat čínskému velvyslanectví v Praze členové české pobočky hnutí Amnesty International. Svoji podporu Tibetu vyjádřilo zároveň více než 230 měst a obcí České republiky symbolickým vyvěšením tibetské vlajky. Kampaň na podporu Tibetu vznikla v polovině minulého století v západní Evropě a sklidila velký ohlas. Česká republika se k ní poprvé přidala v roce 1996.



[  17.03.2004    zdroj: ČTK (www.ceskenoviny.cz)    ]