Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu FLIM 2012

18.–20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIM – Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně tvůrci, kteří v Tibetu, respektive na území Číny, žijí.

Festival představí hned tři hrané filmy tibetského režiséra proslulého minimalistickým filmovým jazykem. Pema Tseden ve svých snímcích prostřednictvím realisticky ztvárněných mikro-příběhů zobrazuje proměny dnešního Tibetu, probíhající na pozadí konfliktu tradice a modernity. Ve svém debutu Tiché svaté kameny se vrací do rodné vesnice, aby dokumentoval život tamní zemědělské komunity. Jeho druhý film, Hledání, právem označovaný za nejlepší tibetskou road movie všech dob, byl oceněn mimo jiné na Mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji, kde získal hlavní cenu poroty. Je to také první film natočený výhradně v Tibetu, v tibetštině a s tibetským štábem. Posledním Tsedenovým snímkem promítaným na letošním festivalu je Starý pes z roku 2011. Tibetský mastif je zde představen nejen jako cenné zboží, ale také jako symbol propasti mezi starou a mladou generací.

Tibetský dokument na festivalu zastupuje básník, spisovatel a režisér Čenagcchang Dordže Cchering alias Džangbu. Ve snímku Kökenúr se vypravil ke stejnojmennému jezeru, které je v tibetské tradici považováno za posvátné, ale zároveň je perspektivní turistickou oblastí oblíbenou čínskými cestovateli. Džangbu na příběhu několika tibetských rodin, postupně vytlačovaných od břehů jezera, demonstruje vliv turismu na tibetskou kulturu a ekosystém Tibetské náhorní plošiny. Komické dokumentární road movie Tantrický jogín zachycuje obyvatele vesnice, kteří se vydávají na náboženské shromáždění a při svém putování se setkávají s neočekávanými překážkami.

Čínský pohled na Tibet je na festivalu zastoupen dokumentem Zrcadlo prázdnoty režisérky Ma Li. Vznikal během jednoho roku za zdmi tibetského kláštera Seršul ve výšce 4 500 metrů nad mořem. Zachycuje extrémní podmínky, ve kterých tamní mniši žijí, a prostřednictvím rozhovorů nám přibližuje jejich pohled na svět a meditační cvičení, která provozují.

Američtí režiséři Lynn True a Nelson Walker strávili několik měsíců na pastvinách s rodinou tibetských nomádů. Snímek Letní pastviny nabízí intimní pohled na vztahy v rámci mladé rodiny kočovníků i celé komunity a klade otázky po udržitelnosti života spjatého s přírodou v době, kdy se odchod do města zdá být tou správnou volbou.

Další informace o festivalu na http://flim.potala.cz nebo na Facebooku.

Pořadatel: Potala, o.s.,

Hlavní partneři: kino Aero, kino Světozor, Easytalk s.r.o., Tokada Productions

Mediální partner: Smart Communication s.r.o.

[  03.04.2012    autor: Potala  ]