Měsíc prosinec přinesl opět případy sebeupalování a řadu zatýkání spojených právě se sebeupálenými nebo šířením informací o jejich činech. Sebeupalování se dostalo i do čínské televize a v tibetském exilu vznikl na toto téma nový dokument.
Tibetská exilová vláda navrhla na 10. prosince, který je Mezinárodním dnem lidských práv, připomenout případy sebeupalování v Tibetu v rámci Celosvětového dne solidarity.
12. prosince představilo Tibetské centrum pro lidská práva a demokracii v Dharamsale nový krátký dokument o sebeupalování nazvaný Beyond the Numbers: A Human Perspective on Tibet´s self-immolation (Za čísly: Lidský rozměr sebeupalování v Tibetu). Film je založený především na vzpomínkách příbuzných těch, kteří svůj život ukončili v plamenech.
Ani čínská televize nezahálela a 23. a 24. prosince odvysílal zahraniční kanál CCTV-4 dokument o sebeupalování Tibeťanů v oblasti Ngawa. Přinesl rozhovory s organizátory i obětmi sebeupálení a tvrdil, že mniši z oblasti Ngawa jednali na pokyn ze zahraničí.
Oblast Bora v Amdu zaznamenala v prosinci nejen jeden případ sebeupálení, ale i zatčení pěti mnichů. Nepokoje se v této oblasti objevily již na jaře. V březnu 2012 přes sto mnichů z kláštera Bora protestovalo před místním úřadem čínské vlády s tibetskými vlajkami a fotografiemi Jeho Svatosti dalajlamy v rukách. Požadovali svobodu a návrat Jeho Svatosti do Tibetu. Následujícího dne bylo zatčeno na 40 mnichů, kteří byli však díky nátlaku ostatních mnichů na úřad po několika hodinách propuštěni. Podmínkou bylo jejich přiznání, že udělali chybu, kterou již nebudou opakovat. V oblasti byly posíleny ozbrojené jednotky a bylo omezeno internetové a telefonické spojení.
-
1. a 3. 12. byli zatčeni tři mniši z kláštera Čhamru za šíření informací o studentských protestech v Čhabče v oblasti Colho, které proběhly 26. listopadu.
- 1.12. zemřel Könčhog Khjab, který se zapálil 30.11. Podlehl svým zraněním v nemocnici v Barkhamu. Osud mladíků, kteří jej doprovázeli, ale není znám.
- 2.12. se pokusil upálit Cungdü Khjab (29) v Bora v oblasti Sangčhu. Jeho tělo uhasili příslušníci bezpečnostních složek, kteří jej převezli do nemocnice v Kanlho, poté do Lan-čou, kde bojuje o život a lékaři navrhují amputaci obou dolních končetin.
- 3.12. bylo zatčeno pět mnichů z kláštera Bora. Důvod ani jejich další osud nejsou známy.
- 3.12. se upálil Lobsang Gendün (29), mnich kláštera Penag v oblasti Golog Pema. Z plamenů vyzýval Tibeťany ke sjednocení a zdržení se násilí. Jeho tělo místní Tibeťané odnesli do kláštera Penag a přes tisíc Tibeťanů přišlo vyjádřit soustrast.
V souvislosti s jeho případem byl zadržen Wangčhug Döndub, který byl zatčen již v roce 2008 kvůli podezření, že vedl tibetské protesty v dané oblasti.
- 4.12. se objevily informace o napjaté situaci v oblasti Rebkong a zatčení čtyř Tibeťanů za obrázek Jeho Svatosti dalajlamy v mobilním telefonu. V rámci vyšetřování případů sebeupálení (jen za listopad jich zde bylo deset) se místní čínské úřady zaměřily na zjišťování toho, zda docházelo k posílání informací za hranice regionu. Zatýkáni jsou přátelé těch, kteří se upálili.
- 5.12. bylo odsouzeno osm studentů, jejichž věk se pohybuje kolem 20 let, z lékařské školy Sorig Lobling v Čhabčhe k pěti letům vězení kvůli účasti na protestech 26. listopadu. Škola zůstává již třetí týden pod přísným policejním dohledem.
- 8.12. se upálil Könčhog Phelgä (24), mnich kláštera Sumdo v Dzoge v Amdu, před hlavní shromažďovací síní kláštera Tagcchang Lhamo Kirti. Z plamenů provolával hesla za dlouhý život a návrat Jeho Svatosti dalajlamy i Khjabdže Kirti rinpočheho a za znovusjednocení Tibeťanů. Následně se shromáždily stovky mnichů kláštera, aby se společně pomodlili a vyjádřeli soustrast.
- 8.12. se upálil Pema Dordže (23) v Lüčhu před klášterem Šicang. Provolával hesla za návrat Jeho Svatosti dalajlamy a nezávislost Tibetu. Na tento den připadá výročí úmrtí Congkhapy (1357-1419), zakladatele školy Gelugpa, a Tibeťané zapalují v chrámech i na domácích oltářích máslové lampičky.
- 9.12. se upálila tibetská školačka Benčhen Khji (17) v Dokarmo v Cchekhogu v oblasti Rebkong. Provolávala hesla za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlamy a tibetského lidu. Popáleninám ihned podlehla. Kolem dvou tisíc místních Tibeťanů se na místě jejího činu shromáždilo a recitovalo modlitby za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlamy. Následně proběhla Benčhen Khjiina kremace a jejího pohřbu se účastnilo na tři tisíce Tibeťanů
- 11.12. se ve zprávách objevila informace, že mnich Lobsang Könčhog (40) z kláštera Kirti v oblasti Ngawa a jeho synovec Lobsang Cchering (31) byli zatčeni a obviněni za nabádání osmi Tibeťanů k sebeupálení na příkaz Jeho Svatosti dalajlamy.
Tibetská exilová vláda se k případu vyjádřila a apelovala na čínskou vládu, aby důkladně prošetřila případy sebeupálení a umožnila vpuštění zahraničních pozorovatelů.
- 12.12. bylo zatčeno pět Tibeťanů a Tibeťanek, především mnichů a mnišek, z oblasti Dokarmo v Amdu. Čínská policie reagovala na čtyři případy sebeupálení v oblasti a mezi zatčenými byli příbuzní a přátelé těch, kteří se upálili. V předchozích dnech byli zatčeni další dva Tibeťané, přátelé sebeupálených. Zatýkání přišlo po vydání pětibodového nařízení na přísné trestání těch, kteří se upalují, jejich rodin i těch, kteří jim vyjádří soustrast.
- 27.12. se objevila zpráva, že otec a dědeček Gonpo Ccheringa, který se upálil 26. listopadu, byli zatčeni a další jejich osud není znám. Tito dva Tibeťané prý nedávno poskytli rozhovor reportérům francouzského deníku Le Mond, jež v utajení navštívili Amdo a setkali se i s rodinou Cchering Dönduba, který se upálil 20. listopadu.
[
19.01.2013
autor: Lhamo ]
|