Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Tibetské zpravodajství – únor 2013

Během února pokračovalo zatýkání a byly vyneseny další rozsudky nad Tibeťany, kteří jsou obviněni, že se podíleli na případech sebeupalování nebo o těchto činech šířili informace či distribuovali fotografie obětí. Pod drobnohledem čínské policie je především Amdo, severovýchodní Tibet, kde je nejvíce protestujících a obětí sebeupálení. Také tento měsíc narostl počet těch, kteří ukončili svůj život v plamenech, osm Tibeťanů v Tibetu a jeden čerstvý tibetský uprchlík v Nepálu. Počet sebeupálených Tibeťanů vyšplhal na číslo 107. Letos připadá tibetský Nový rok, Losar na 11. února. Vzhledem k politické situaci v Tibetu doporučil sikjong Lobsang Sengge pouze běžné náboženské obřady, návštěvu chrámů a přinášení obětin. Většina Tibeťanů uposlechla a novoroční oslavy se nekonaly. Studenti v indické Dharamsale a nepálské Pokhaře drželi jednodenní hladovku jako protest proti čínské vládě.

13. února uplynulo sto let od deklarace nezávislosti Tibetu, kterou vyhlásil 13. dalajlama Thubtän Gjamccho (1879-1933). Po pádu čínského císařství v roce 1911 nastalo období změn. Dalajlama se roku 1912 vrátil z indického exilu, kde pobýval od roku 1910. Od roku 1913 byl tedy Tibet podle této deklarace nezávislým a samostatným státem. Období nezávislosti skončilo příchodem Čínské lidově-osvobozenecké armády roku 1951 a okupace Tibetu pokračuje až do dnešních dob. Pro připomenutí výročí vyhlášení nezávislosti se na různých místech světa konaly konference na toto téma. V Dharamsale byl uspořádán koncert a výstava. Studenti pro svobodný Tibet zorganizovali setkání ve více než třiceti městech světa a od tohoto roku si chtějí vyhlášení nezávislosti každoročně připomínat.

  • 1.2. se objevila zpráva, že Okresní lidový soud v Sia-che (Sangčhu) vynesl rozsudky tří až dvanácti let přísného vězení nad šesti Tibeťany, kteří se snažili zachránit tělo Dordže Rinčhena (57), který se upálil 23. října v Sangčhu, aby se nedostalo do rukou čínských úředníků.
  • 2.2. byli zadrženi dva mniši Jarphel (42) a Dajang z kláštera Jeršong v Rebkongu, kteří se prý účastnili průvodu, v němž Tibeťané nesli zpopelněné ostatky Dordže Lhünduba (25 let, upálil se 4. listopadu v Rongwo v oblasti Rebkong) do jeho rodné vesnice. Jarphel je Dordžeovým strýcem.
  • 3.2. se upálil Lobsang Namgjal (37), mnich kláštera Kirti v oblasti Ngawa. Zapálil se v blízkosti policejní stanice v Dzoge. Jeho tělo se dostalo do rukou čínských úředníků, kteří provedli jeho kremaci bez informování rodiny.

    V září minulého roku byl Lobsang Namgjal na dva týdny z neznámých důvodů zadržen. Poté mu byl znemožněn pobyt v klášteře a byl nucen žít se svými příbuznými na odlehlých pastvinách.

  • 5.2. se se zpozděním objevila zpráva o úmrtí Tibeťana Gjalrig Thara (35). 17. listopadu zemřel v nemocnici v Silingu na následky zranění, která utrpěl při protestu tisíců Tibeťanů v Ba dzongu ve východním Tibetu 18. března minulého roku. Měl poraněnou hlavu od exploze výbušniny a byl brutálně zbit čínskou policií.
  • 7.2. bylo podle agentury Xinhua zatčeno na sedmdesát Tibeťanů v Malho ve východním Tibetu kvůli souvislosti s případy sebeupálení z listopadu minulého roku. Z podněcování sebeupalování byla nařčena dalajlamova klika, informace a fotografie, které byly posílány do zahraničí, sloužily prý k propagaci sebeupalování. Oběti sebeupálení byly v novinové zprávě představeny jako lidé s osobními problémy, které je dohnaly k tomuto meznímu činu.
  • 8.2. byl podle agentury Xinhua v tibetské autonomní prefektuře Chuang-nan odsouzen ke třinácti letům vězení Phagpa (27) za úmyslné zabití a nabádání k rozštěpení státu. Nabádal prý Dolma Khjaba (25), mnicha z kláštera Dowa, aby se upálil a pomohl tak získat svobodu a nezávislost Tibeťanů. Phagpa byl shledán vinným za to, že šířil myšlenky tibetské nezávislosti, dával sebeupalujícím se peníze a distribuoval fotografie členů tibetské exilové vlády.
  • 8.2. soud v Malho odsoudil nomáda Gjadehora (60) za šíření myšlenek nezávislosti ve spojitosti s případy sebeupalování. Za iniciování odtržení byl odsouzen ke čtyřem rokům vězení a k odnětí politických práv na dva roky. Gjadehor pouze přinesl peněžní hotovost a drobné dárky rodinám těch, kteří se upálili.
  • 10.2. bylo zatčeno šest tibetských mnichů z kláštera Dagdhib ve východotibetské oblasti Markham, kteří provolávali hesla za návrat Jeho Svatosti dalajlamy a nezávislost Tibetu. Důvodem protestu byl zákaz vykonávat náboženské obřady a snaha čínské vlády o vlasteneckou převýchovu v klášteře.
  • 10.2. protestovalo několik Tibeťanů proti čínské nadvládě před vládní budovou v Meje v oblasti Cawa Dzogang. Protestující volali po náboženské svobodě a také vylepovali plakáty za tibetskou nazávislost. Následujícího dne přijelo množství čínských bezpečnostních jednotek a zatkly a brutálně zbily šest Tibeťanů, kteří se zapojili do protestů.
  • 13.2. se upálil Dugpa Khar (26) ve městě Amčhog v oblasti Sangčhu. Další podrobnosti nejsou známy.
  • 13.2. se upálil tibetský mnich Thubčhen Cchering (25) v Káthmándú. Popáleninám podlehl. Pocházel z vesnice Gjalčhung v Serta ve východním Tibetu a teprve před měsícem uprchl z Tibetu. Na stejném místě jako Thubčhen Cchering se v listopadu 2011 upálil tibetský mnich Bhutug (kolem 30 let).
  • 17.2. se upálil Namla Cchering (Hoba, 49) v Sangčhu v oblasti Labrang.
  • 19.2. se objevila zpráva, že Lidový soud v Dangu odsoudil dva mnichy kláštera Dango a tři laiky k trestům ve výši deseti až čtrnácti let za vedení protičínských protestů, které se uskutečnily v této oblasti v lednu minulého roku. Mniši dostali trest čtrnácti let, neboť byli navíc obviněni za účast na celotibetských povstáních z roku 2008. 23. ledna 2012 vyšly do ulic Danga stovky Tibeťanů, kteří požadovali svobodu Tibetu a návrat Jeho Svatosti dalajlamy. Protest byl reakcí na zatýkání Tibeťanů v této oblasti kvůli šíření letáků a plakátů varujících před pokračujícím sebeupalováním, pokud se nezmění přístup čínské vlády.
  • 19.2. se společně upálili Rinčhen (17) a Sönam Dharge (18), žáci školy v Kjangce, v oblasti Kjangca v Dzoge. Oba popáleninám podlehli.
  • 20.2. se objevila zpráva, že Sönam Rabjang (42), mnich kláštera Lab, který se pokusil upálit 8. února 2012 v Diwangu v oblasti Julšul, je stále naživu, ale přišel o obě nohy. K amputaci došlo v nemocnici v Si-ningu tři měsíce po jeho protestu. V současnosti se Sönam Rabjang zotavuje ve své rodné vesnici Jüthung v oblasti Lab v Didu ve východním Tibetu.
  • 22.2. se objevila zpráva, že tibetský mladík Ngawang Tobdän (20), student tibetské malby z oblasti Jomda ve východním Tibetu, byl odsouzen ke dvěma letům vězení za to, že měl v mobilu uložené fotografie sebeupálených, čínského krutého zacházení s Tibeťany a obrázek tibetské vlajky. Byl zadržen již 12. října minulého roku ve Lhase. Na fotografie přišly čínské bezpečnostní složky při běžné namátkové kontrole.
  • 24.2. se upálil Phagmo Dhöndub (kolem 20 let), který pocházel z města Caphug v oblasti Palung, v klášteře Džakhjung v Palungu v Čhošaru ve východním Tibetu. Místní mniši jej pak odnesli do nemocnice a prováděli za něj v chrámech modlitby. Čínské úřady ihned vyslaly do kláštera bezpečnostní jednotky.
  • 25.2. se upálil Cedzung Khjab (27) před modlitební síní kláštera Šicang v Lüčhu, kde vzápětí zemřel. Vybral si stejné místo jako jeho bratranec Päma Dordže (23), který se upálil 8. prosince minulého roku.
  • 25.2. se upálil tibetský mnich Sangdag z kláštera Dhiphu v oblasti Ngawa.
  • 27.2. informovala čínská agentura Xinhua o zatčení pěti Tibeťnů ve východním Tibetu. Jsou obviněni za nabádání tří Tibeťanů k sebeupalování. Prý byli vždy na místě, kde se Tibeťané upálili, a posílali jejich fotografie do zahraničí. Podle čínské policie jednali na pokyn členů Tibetského kongresu mládeže.
  • 28.2. informovaly čínské noviny v oblasti Kanlho, že tři Tibeťané byli odsouzeni k deseti až patnácti letům vězení za úmyslné zabití v souvislosti s řadou sebeupalování ve východním Tibetu.


[  07.03.2013    autor: Lhamo  ]