Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Tibetské zpravodajství – březen 2013

Březen je tradičně měsícem, kdy se konají připomínkové akce na podporu Tibetu téměř po celém světě. Vedle protestů a demonstrací se pořádají také kulturní programy spojené s diskuzemi. V Tibetu samém proběhlo několik menších protestů a opět pokračovalo sebeupalování. Koncem března zařadila tibetská exilová vláda na seznam sebeupálených tulku Thubtän Ňendaga (45) z kláštera Dagkar v khamském Lhagangu a jeho neteř Ace (23) z Tibetského buddhistického institutu Serta. Společně se upálili v klášteře Dzogčhen 6. dubna 2012. Tím se počet sebeupálených zvýšil na 113. Hlavní pozornost byla soustředěna na 10. března, kdy se připomínalo již 54. výročí národního povstání ve Lhase. Akce v indické Dharamsale proběhly za účasti sikjonga Lozang Senggeho. Přes tisíc Tibeťanů pochodovalo Dharamsalou a Tibeťan Dawa (kolem 30 let) se pokusil upálit, vypil petrolej a polil se jím. Ostatní Tibeťané mu však zabránili v tom, aby se zapálil.

V Evropě se velké setkání Tibeťanů konalo 10. března v Bruselu. Při jeho organizaci se poprvé spojilo více než 27 evropských tibetských asociací. Pozvaní byli Khjabdže Kirti rinpočhe i členové tibetského exilového parlamentu.

Tibetská spisovatelka Cchering Özer (44), která působí v Pekingu a v současné době je držena v domácím vězení, získala 4. března americkou Cenu ženské odvahy (Women´s courage award). Oceněna byla její webová stránce Neviditelný Tibet, příspěvky na Twitter, literatura faktu a poezie, které motivovaly miliony Tibeťanů, aby se také veřejně vyjádřili k současnému dění. Cenu udělili Özer v nepřítomnosti Michelle Obama a John Kerry. Peking přirovnal toto ocenění k ceně za separatismus. Özer cenu věnovala sebeupáleným Tibeťanům.

Od počátku března se v Indii i zámoří podepisovaly petice za vydání Thubčhen Ccheringova těla (upálil se 13. února v Káthmándú). Nepálské úřady však trvaly na tom, že jej vydají jen jeho pokrevním příbuzným nebo diplomatickým vyslancům tibetské vlády. Výsledkem bylo to, že 25. března v Káthmándú tajně provedly kremaci Thubčhenova těla.

  • 1.3. byl k patnácti měsícům vězení odsouzen Jarphel (42), mnich z kláštera Jeršong a strýc Dordže Lhünduba (upálil se 4. listopadu 2012). Trest byl Jarphelovi udělen za jeho zapojení se do nelegálních aktivit, konkrétně za to, že nesl fotografii svého synovce v pohřebním průvodu v Rebkongu.
  • 8.3. uspořádali tři mniši z kláštera Jaso mírový protest v oblasti Bathang ve východním Tibetu. S tibetskou vlajkou v ruce provolávali hesla za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlamy a za svobodu Tibetu. Bezpečnostní složky zatkly jedno z Tibeťanů a dva jsou na útěku. Napětí se v této oblasti projevuje také dlouhodobě kvůli dolu, který se nachází v blízkosti kláštera Jaso.
  • 9.3. byl zatčen Cchepag (29), mnich kláštera Kirti v oblasti Ngawa. Bezpečnostní jednotky jej zadržely, když byl na návštěvě u své nemocné tety. Důvod zatčení není znám. Cchepag byl zatčen na několik měsíců již 25. března 2011 v Pekingu, kde studoval na Pekingské národnostní univerzitě.
  • 10.3. uspořádali tři mniši z kláštera Mange mírový protest v Kandze ve východním Tibetu. Požadovali svobodu a demokracii v Tibetu. Měli bílý transparent s fotografií Jeho Svatosti dalajlamy a mnoho ostatních hesel napsaných kolem jeho fotografie. Když přijely čínské bezpečnostní jednotky, aby tři mnichy zatkly, snažili se tomu dva místní Tibeťané zabránit, a zatčeno pak bylo všech pět. Jejich osud zatím není znám. Následkem protestu se bezpečnostní opatření v této oblasti zpřísnila.
  • 10.3. začal speciální tým z Pekingu monitorovat mobilní telefony všech mnichů v klášteře Däpung. Do Lhasy tito mobilní odborníci dorazili již 7. března. Na řadě jsou také kláštery Sera, Gandän, Ramočhe a Džókhang. Další menší kláštery mají být podchyceny v následujících měsících. Má se tak zabránit Tibeťanům, aby posílali informace do zahraničí.
  • 11.3. byl z neznámých důvodů zatčen mnich Thicün (26) z kláštera Thongkhjab. Předpokládá se však souvislost s knihou Mizející pravda, kterou vydal 8. března. Publikoval v ní eseje o sebeupalování v Tibetu a životopis lamy Sopy z kláštera Thongkhjab, který se upálil minulý rok.
  • 13.3. se objevila zpráva, že Lozang Džimpa (31), mnich kláštera Ňico Dzilkar v oblasti Dido v Khjekumdu, byl odsouzen k pěti letům vězení. Minulý rok se zotavoval z bití a mučení, kterého se mu dostalo v čínské vazbě. Důvodem jeho dalšího zatčení byla pravděpodobně účast mnichů na pokojné demonstraci v Didu, která se konala 8. února minulého roku. Na čtyři sta mnichů z kláštera Dzilkar se tehdy účastnilo pochodu a neslo transparenty za návrat Jeho Svatosti dalajlamy do Tibetu, propuštění politických vězňů a respektování tibetského způsobu života.
  • 13.3. se objevila zpráva, že tibetský populární zpěvák Lolo (30), který pochází z Dagkaru v oblasti Khjekumdo, byl odsouzen k šesti letům vězení za své politicky motivované písně, v nichž zpíval o tibetské nezávislosti. Lolo byl zatčen již několikrát, poprvé 19. dubna 2012 za vydání alba Pozvedněte tibetskou vlajku, synové ze země sněhu.
  • 13.3. se upálila Könčhog Wangmo (kolem 30 let) v Dzoge v oblasti Ngawa na protest proti čínské vládě. Pro svůj čin zvolila den, kdy byl Si Ťin-pching oficiálně jmenován do prezidentské funkce. Její tělo se dostalo do rukou čínských bezpečnostních složek, které provedly kremaci bez informování rodiny. Könčhogin manžel Dolma Khjab byl zatčen poté, co odmítl potvrdit, že důvodem k sebeupálení jeho manželky byly rodinné rozepře.
  • 16.3. se upálil Lozang Thogme (28), mnich kláštera Kirti v oblasti Ngawa. V plamenech umíral s buddhistickou vlajkou v ruce.
  • 21.3. vynesl soud v provincii Čching-chaj rozsudek nad třemi Tibeťany za pokus rozvrátit stát. Padly tresty vězení od čtyř do šesti let.
  • 24.3. se upálila Käl Khji (30), matka čtyř dětí, nedaleko kláštera Džónang v oblasti Zamthang ve východním Tibetu. 25.3. se upálil Lhamo Khjab (43) v oblasti Sangčhu ve východním Tibetu, kde pracoval jako správce lesa. V lese se polil petrolejem a vskočil do plamenů ohně, který předtím rozdělal.
  • 26.3. se upálil Könčhog Tändzin (28), mnich kláštera Mogri v Lüčhu. Jeho zuhelnatělé tělo odnesli místní Tibeťané do kláštera, kde proběhla kremace, aby se jej nechopily čínské úřady.
  • 29.3. došlo k sesuvu půdy v dole v okolí Medogungkaru u Lhasy. Zasypáni byli osmdesát tři horníci, z nichž dva měli být Tibeťané, ostatní etničtí Číňané. Horníci pracovali pro dceřinou společnost Čínské národní zlaté společnosti, státní podnik, který je největším čínským producentem zlata. Na místo bylo vysláno tisíc záchranářů a dvě stě nákladních aut s vybavením a pátracími psy.



[  12.04.2013    autor: Lhamo  ]