Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Tibetské zpravodajství – duben 2013

Duben byl ve znamení protestů, propouštění i zatýkání a došlo i k dalším sebeupálením. Nejen v Dharamsale se připomínalo uvěznění 11. pančhenlamy, který je již osmnáct let nezvěstný, a na 25. dubna připadají jeho dvacáté čtvrté narozeniny. Čínská vězení opustila řada tibetských vězňů, kteří si odpykávali několikaleté tresty za účast na protičínských protestech, a jiní Tibeťané byli naopak zatčeni nebo odsouzeni za účast na protestech v předchozích měsících. Problematickou oblastí zůstává Khjekumdo v severovýchodním Tibetu, které postihlo v dubnu 2010 zemětřesení a od té doby probíhá vládní zabírání půdy, demolice domů a nová výstavba. Došlo k několika případům sebeupálení, ať již kvůli vládnímu záboru půdy nebo čínské represivní politice. Plamenům podlehli dva Tibeťané a jedna Tibeťanka a celkový počet sebeupálených se vyšplhal na 117.

Ani politická situace v okolních zemích se nezlepšuje. Sousední Nepál se po vítězství maoistů ve volbách čím dál více přiklání k čínské straně. 18. dubna se předseda Sjednocené komunistické strany Nepálu na schůzce s čínským prezidentem v Pekingu vyjádřil, že Nepál bude potlačovat tibetské uprchlíky žijící v Nepálu, kteří se zapojují do aktivit za svobodný Tibet. V Nepálu žije kolem dvaceti tisíc Tibeťanů a každoročně jich stovky utíkají z Číny právě přes Nepál. Cílem jednání byla také užší vzájemné spolupráce Nepálu a Číny v oblasti turistického ruchu a infrastruktury a finanční podpora z Pekingu.

  • 1. dubna byl po sedmnácti letech vězení v Čhusulu nedaleko Lhasy propuštěn bývalý mnich Džigme Gjamccho (52). Celý zesláblý byl čínskou policií odvezen do rodného Sangčhu v severovýchodním Tibetu. Džigme stál v čele Asociace hnutí za tibetskou svobodu a za protirevolucionářské aktivity a ohrožování národní bezpečnosti byl v roce 1996 odsouzen k patnácti letům vězení. V roce 1998 se ve vězení v Dabčhi připojil ke skupině vězňů, která provolávala hesla za dlouhý život Jeho Svatosti dalajlamy při návštěvě delegace Evropské unie. V roce 2004 byl jeho trest prodloužen o tři roky a o rok později se setkal se zvláštním vyslancem při OSN pro oběti mučení, který naléhal na čínskou vládu, aby Džigmeho propustila. Amnesty International nazvala Džigmeho vězněm svědomí a již minulý rok upozorňovala na jeho špatný zdravotní stav v důsledku mučení ve vězení.
  • 5. dubna byl z vězení propuštěn Dawa Gjalcchän (kolem 40 let), bývalý účetní banky v Nagčhu, který byl se svým bratrem Ňima Döndubem, mnichem kláštera Nagčhu Šabtän, a dvěma další mnichy odsouzen roku 1995 za distribuování politických dokumentů. Jako vedoucí skupiny dostal trest osmnácti let, ale pro dobré chování jej propustili o dva roky dříve. Původně byl vězněn v Dabči, ale během prvního roku byl převezen do Čhušulu, kde byl pravděpodobně mučen jako většina vězňů.
  • 5. dubna se objevila zpráva, že se jedna tibetská žena pokusila asi před týdnem upálit na protest proti demolici svého domu v Khjekumdu v severovýchodním Tibetu. Tibeťanka však není v ohrožení života. Také jeden Tibeťan ze stejné oblasti hrozil, že se upálí na protest proti zabrání své půdy.
  • 5. dubna se objevila zpráva, že si studenti Severozápadní univerzity národností v Lan-čou v Kan-su chtěli připomenout pětileté výročí povstání, které se uskutečnilo 14. března 2008 ve Lhase, proti čínskému útlaku při něm protestovaly tisíce Tibeťanů a bylo násilně potlačeno. Studenti chtěli uctít památku zemřelých Tibeťanů svíčkami a nápisem na tabuli. Když se to dozvědělo vedení školy, byli všichni zúčastnění vyslýcháni.
  • 8. dubna se tibetský mnich Thabge v Kandze v Seršulu ve východním Tibetu vydal městem a sám protestoval za návrat Jeho Svatosti dalajlamy. Byl zatčen čínskými bezpečnostními jednotkami.
  • 10. dubna bylo až ke čtyřem rokům vězení odsouzeno osm studentů Ccholhoského středního odborného učiliště v souvislosti s protesty v Čhabčhe v Ccholho ve východním Tibetu, které se odehrály v listopadu minulého roku. Byli obviněni z narušování sociální stability.
  • 13. dubna se objevila zpráva, že bylo zatčeno dvacet jedna Tibeťanů v oblasti Khjekumdo ve spojitosti s vládními zábory půdy. Došlo ke konfliktu mezi místními Tibeťany a čínskými vojenskými jednotkami, neboť Tibeťané protestovali proti zboření svých domů a stanů, které si znovu postavili po ničivém zemětřesení z roku 2010. Při potyčce bylo vážně zraněno šest Tibeťanů a čtyři vojáci.
  • 15. dubna byli čtyři Tibeťané v Rebkongu a Cchekhogu ve východním Tibetu odsouzeni ke třem až šesti letům vězení a zároveň odnětí politických práv na dva až tři roky. Důvodem je to, že posílali do zahraničí informace o sebeupálených, což je považováno za separatistické aktivity.
  • 16. dubna se objevila zpráva, že z vězení Čhušul byli po pěti letech propuštěni dva tibetští mniši, Lobsang Ngodub (34) a Söpa (35), kteří byli 10. března 2008 zatčeni ve Lhase spolu s dalšími třinácti mnichy. 11. dubna byl o rok dříve propuštěn Tibeťan Lhacchog, který byl odsouzen za protest proti čínské okupaci v roce 2008 k šesti letům vězení.
  • 16. dubna se upálila Džugccho (20) u kláštera Ngawa a na místě svého činu zemřela. Čínské úřady nařídily okamžitou kremaci jejího těla, a proto se v blízkosti domu její rodiny shromáždily stovky místních Tibeťanů, aby pomáhaly při přípravách.
  • 16. dubna se na Mezinárodním filmovém festivalu v Pekingu objevila v bollywoodském filmu Rocková hvězda necenzurovaná podoba tibetské vlajky. Film z roku 2011 měl s tibetskou vlajkou problémy již na indické půdě a indičtí cenzoři nařídili při promítání její zakrytí.
  • 18. dubna zemřel v nemocnici v Silingu na následky popálenin Dhöndub (kolem 20 let), který se pokusil upálit 24. února v Džakhjungu v oblasti Palung v Cchošaru.
  • 24. dubna se v klášteře Tagcchang Lhamo Kirti v Dzoge upálili dva mniši, Lozang Dawa (20) a Könčhog Özer (22), a na místě svého činu zemřeli. Protestovali proti čínské represivní politice. Mniši z kláštera Kirti se ujali jejich těl a prováděli obřady. Čínské úřady nařídily kremaci těl.


[  30.05.2013    autor: Lhamo  ]