Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Tibetské zpravodajství – květen 2013

V měsíci květnu se objevily zprávy o propuštění dlouhá léta či desetiletí vězněných Tibeťanů, kteří byli zatčeni v 80. letech minulého století, po protestech v období konání Olympijských her v Číně v roce 2008 nebo později. Pobyt ve vězení se negativně podepsal na jejich zdraví. Objevují se spekulace, že propouštění vězňů s velmi podlomeným zdravím má zabránit tomu, aby umírali ve vězení. Další Tibeťané však byli kvůli politickým aktivitám zatčeni a odsouzeni. Sebeupalování neustalo a v květnu se objevil jeden případ Tibeťana, který takto ukončil svůj život, a byla zveřejněna zpráva o jiném Tibeťanovi, který se upálil již v únoru. Tibetská exilová vláda vyhlásila 17. květen Dnem tibetské solidarity, při němž se snažila o získání mezinárodní solidarity s Tibeťany, kteří usilují o nezávislost za velmi těžkých podmínek. 17. květen je také dnem, kdy v roce 1995 zmizel 11. pančhenlama, a o jeho osudu není dodnes nic známo.

Tajné služby se zabývaly případem Tibeťana, který prováděl špionáž pro čínskou stranu. 23. května indická policie zatkla v Dharamsale Penpa Ccheringa (33), dřívějšího člena čínské Lidově osvobozenecké armády. Byl vyslán Li Jü-čchüanem, sekretářem politického a právního výboru a vedoucím kanceláře veřejné bezpečnosti v Nagčhu, jejímž byl Penpa Cchering zaměstnancem. Měl vysledovat „teroristické“ aktivity Tibetské exilové vlády a tibetských neziskových organizací v exilu a zjistit, jaký je zdravotní stav a harmonogram Jeho Svatosti dalajlamy. V Indii sbíral informace o exilové komunitě, významných osobnostech a tibetských neziskových organizacích. O všem informoval svého nadřízeného po telefonu nebo po internatu pomocí chatovacích programů. Dostal instrukce a trénink, aby otrávil dva mladé Tibeťany, kteří utekli do Indie v roce 2010. Měl tak způsobit zmatek v tibetské komunitě.

  • 1.5. se objevila zpráva, že byl koncem roku 2012 z vězení propuštěn Lozang Tändzin (kolem 50 let) po téměř dvaceti pěti letech, který byl zatčen v roce 1988 při protičínských protestech. V té době studoval na univerzitě ve Lhase. Původně byl odsouzen k smrti, ale po mezinárodní intervenci byl jeho trest změněn na doživotí. Ve vězení pokračoval ve svých politických aktivitách. Roku 1989 se svými spoluvězni založil skupinu na podporu nezávislosti Tibetu. Za to byl mučen a přesunut na samotku. Roku 1990 zorganizoval první hromadné povstání vězňů v Dabčhi, které se dožadovalo informací o smrti vězněného aktivisty, Lhagpa Ccheringa. V roce 1991 se pokusil předat petici se jmény vězňů a o jejich podmínkách ve vězení americkému velvyslanci v Číně, který navštívil Tibet. Petice však byla dozorci zadržena a Lozang byl následně opět mučen. Jeho zdravotní stav po téměř čtvrt století věznění je velmi špatný, trpí cukrovkou, má problémy se zrakem. Od svého propuštění stále zůstává v domácím vězení a pod policejním dohledem. Mohou jej navštívit jen rodinní příslušníci a dům smí opustit jen při cestě do nemocnice a to s policejním doprovodem.
  • 2.5. byl po dvaceti jedna letech vězení propuštěn Lodö Gjamccho (52), který se nyní nachází ve špatném zdravotním stavu. Roku 1991 byl odsouzen k patnácti letům vězení za obvinění z vraždy. V roce 1995 se ve vězení Dabčhi připojil k protestům proti čínské okupaci, za což byl asi měsíc mučen a čínské úřady usilovaly o trest smrti, který byl na zásah Amnesty International zmírněn na šest let vězení navíc.
  • 7.5. se objevila zpráva, že byl minulý měsíc ze zdravotních důvodů propuštěn Sönam Jingjän (44) ještě před uplynutím svého dvouletého trestu. Byl odsouzen v říjnu minulého roku a jeho zdravotní stav se zhoršoval již od uvěznění. Sönam Jingjän, mnich kláštera Ňaco Dzilkar v Didu, byl zatčen spolu s dalšími čtyřmi mnichy v září minulého roku při policejní razii v klášteře, kde se zabavovala elektronika, včetně počítačů.
  • 6.5. se objevila zpráva, že byl koncem dubna z vězení propuštěn Džigme Gjamccho (28) kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Má prý poraněnou páteř a problém s ledvinami a se zrakem. Džigme Gjamccho, tibetský spisovatel a aktivista, byl propuštěn po uplynutí tříletého trestu. Byl zatčen v říjnu roku 2010 v souvislosti se studentskými protesty v Rebkongu, jichž se zúčastnily tisíce tibetských studentů ze šesti různých škol, aby vyjádřily svůj nesouhlas se záměrem čínské vlády nahradit ve všech školách východního Tibetu tibetštinu čínštinou. Džigme publikoval množství esejů na různá témata pod pseudonymem Ari Džigme. Pochází z Malho ve východním Tibetu.
  • 9.5. se objevila zpráva, že se již před více než dvěma měsíci upálil Phagmo Döndub. Vypil petrolej a zapálil se před klášterem Džakhjung 15. dne tibetského nového roku. Mniši jej odnesli do nemocnice, kde po více než měsíci zemřel. Pocházel z oblasti Palung. 11.5. se objevila zpráva, že začátkem měsíce tibetská spisovatelka Cchering Özer sepsala a na své webové stránce Neviditelný Tibet a přes čínskou síť Weibo publikovala petici proti ničení staré zástavby Lhasy. Její apel byl však brzy cenzurován. Na trase poutního okruhu Barkhor má být vystavěno nákupní středisko Barkhor, kvůli kterému se místní, bydlící podél hlavní ulice, musejí vystěhovat na okraj města (ten, kdo se přestěhuje rychle, dostane až 30 tisíc jüanů, nesouhlas se stěhováním bude klasifikován jako politický problém), pouliční prodavači budou nuceni opustit stánky a začlenit se do prostor nákupního centra. Özer také napsala, že se ničí i další zástavba starého města v okolí chrámu Ramočhe a Tibeťané jsou nuceni se z této čtvrti vystěhovat. Özer apeluje na UNESCO, další organizace i tibetology, aby zastavili čínskou hrozivou modernizaci a upřeli svou pozornost na těžko popsatelné neštěstí, které potkalo zástavbu starého města Lhasy.
  • 12.5. byli z vězení propuštěni dva mniši z kláštera Kandze, Lozang Tänpa a Lozang Čhöden. K pětiletému trestu byli odsouzeni kvůli účasti na protestech proti čínské okupaci v květnu roku 2008. Účastnily se jich tisíce Tibeťanů, na dvě stě z nich bylo při zásahu čínských jednotek zabito a tisíce odsouzeny k několikaletým trestům bez řádného procesu. 14.5. se objevila zpráva, že čínští policisté ubili k smrti mnicha Kaldoa z kláštera Čhamdo, který byl ve vazbě za držení nahrávek s projevem Jeho Svatosti dalajlamy. 21. dubna jej odvedli z jeho domu v Dzogangu na policejní stanici, kde po týdnu bití 28. dubna zemřel. Případy bití zadržených se v Dzogangu objevily již dříve. V roce 2009 byl ubit k smrti Päma Cchepag (24).
  • 14.5. byl v oblasti Malho k pěti letům vězení odsouzen tibetský spisovatel, mnich kláštera Garce, Garce Džigme (36). Byl zadržen 1. ledna při razii v klášteře Garce. Čínské jednotky prohledaly jeho osobní věci i počítač a odvedly jej do Silingu. Prodej jeho knihy Bojovníkova odvaha, v jejímž druhém díle píše o tibetském sebeupalování, Jeho Svatosti dalajlamovi, exilové vládě a právech menšin v Číně, je zakázán. Kniha byla prý důvodem zatčení. Džigme se narodil v Garce v oblasti Malho. Od roku 1999 napsal stovky esejů, v nichž se zabýval tibetskou otázkou. V roce 2005 publikoval svou první knihu, Deník toulavých myšlenek. Džigme byl krátce zadržen a mučen v dubnu roku 2011 poté, co publikoval první díl knihy Bojovníkova odvaha.
  • 15.5. byl z vězení propuštěn lama Adil Lozang Cchuldim (69), který byl zatčen v květnu 2008 ve Lhase za sdílení informací. Byl odsouzen na rok vězení, které bylo prodlouženo na pět let.
  • 24.5. protestovaly přes čtyři a půl tisíce Tibeťanů v Diru ve východním Tibetu proti těžbě. Shromáždily se kolem posvátné hory Naglha Zamba, která je bohatá na nerostné suroviny. Čínské úřady vyslaly na místo přes padesát ozbrojených transportérů. Podle čínských statistik má Tibetská náhorní plošina největší zásoby chromu a mědi v celé Číně, které jsou bohaté na železo, zlato, stříbro, draslík, ropu a plyn a jsou ještě netěžené.
  • 27.5. se upálil Tändzin Šerab (31) v oblasti Adil ve východním Tibetu. Svým popáleninám na místě podlehl. Následně přijely čínské bezpečnostní jednotky a zabavily jeho tělo, o den později jej však předaly zpět rodině.
  • Lhamo

    [  03.07.2013    autor: Lhamo  ]