Červenec v Tibetu přinesl pokračující zatýkání a vydávání rozsudků nad zatčenými Tibeťany. Opět se upálil jeden tibetský mnich a počet sebeupálených stoupl na 120. Čínské jednotky zakročily proti pořádání náboženských setkání, jako byl obřad Kálačakra nebo oslava narozenin Jeho Svatosti dalajlamy.
6. července se Tibeťané v Tawu shromáždili na hoře Mačhen Pomra, aby oslavili narozeniny Jeho Svatosti dalajlamy. Obřadu se účastnili mniši z kláštera Ňaco a mnišky z kláštera Geden Čhöling. Na místo dorazily ozbrojené čínské bezpečnostní složky a, když se shromáždění odmítalo rozpustit, rozehnaly je slzným plynem a střelbou. Mnich a učitel v klášteře Ňaco, Taši Sonam byl střelen do hlavy, je v kritickém stavu a byl odvezen do nemocnice v Darcendu. Další Tibeťané jsou vážně zraněni, nejméně deset z nich střelbou. Tibeťan Ugjän Taši dostal nejméně osm zásahů a je také ve vážném stavu. Na mostě u hory Mačhen Pomra bylo surově zbito a následně zadrženo sedmnáct Tibeťanů. 14. dalajlama Tändzin Gjamccho se narodil roku 1935 ve vesnici Tagccher v severovýchodním Tibetu, Amdu. Narozeniny svého duchovního vůdce si připomínali Tibeťané po celém světě a dalajlama se účastnil oslav v indickém Bylakuppe. - 1.7. zadržely čínské úřady mnicha Lozang Gendüna (20) za to, že narušil čínskou oficiální oslavu 92. výročí založení Komunistické strany Číny v Pašö ve východním Tibetu provoláváním hesel za svobodu Tibetu. Po jeho zatčení přijely čínské bezpečnostní složky do kláštera Dongsar, kde prohledaly Lozangův pokoj, předtím proběhla domovní prohlídka i u něj doma.
- 6.7. se Tibeťané v Tawu shromáždili na hoře Mačhen Pomra, aby oslavili narozeniny Jeho Svatosti dalajlamy. Čínské bezpečnostní jednotky rozehnaly shromáždění slzným plynem a střelbou.
- 12.7. byl Cchuldim Kelzang (25), tibetský mnich kláštera Ňaco Zilkar v Dzatö v Didu ve východním Tibetu, odsouzen k deseti letům vězení za úmyslné zabití, pravděpodobně v souvislosti se sebeupálením dvou Tibeťanů v Dzatö 30. června 2012. Byl zadržen spolu s dalšími čtyřmi mnichy 1. září minulého roku při razii v klášteře. Účastnil se také nenásilných protestů za svobodu Tibetu a návrat Jeho Svatosti dalajlamy 8. února 2012, za což byl také zadržen. Roku 2008 byl půl roku ve vazbě kvůli účasti na tibetských protestech.
- 13.7. zabavily čínské úřady půdu a pastviny v Muge v oblasti Sungčhu ve východním Tibetu kvůli projektu hydroelektrárny. Čast pastvin byla zabavena také na jiné vládní projekty. V oblasti pokračuje výstavba nových policejních stanic.
- 17.7. zrušily čínské úřady buddhistický obřad v oblasti Gepasumdo ve východním Tibetu. Předávání učení Kálačakry měl provést lama Lozang Čhökji Ňima z kláštera Dagkar. Během prvního dne přijely do oblasti čínské vojenské jednotky a po dvou dnech bylo shromáždění asi tisíce účastníků rozpuštěno. Na obřad se připravovali několik měsíců a místní vybrali přes 300 tisíc jüanů na jeho uspořádání.
- 18.7. vydala čínská vláda prohlášení, že zpřísňuje opatření proti tzv. nelegálním publikacím, audio a videoproduktům, televizním a rozhlasovým pořadům. V Tibetské autonomní oblasti bylo od roku 2011 zabaveno již 1,32 milionu nelegálních publikací a propagačních předmětů.
- 20.7. se upálil mnich Könčchog Sönam (18) v klášteře Thangkor Sogcang v Dzoge. Na místě svého činu zemřel. Dorazily čínské bezpečnostní složky, ale místní Tibeťané před nimi zachránili Könčchogovo tělo. Následně bylo zadrženo několik mnichů kláštera, jeho učitel, matka a několik příbuzných. Většina byla po dni vyšetřování propuštěna, ale o šesti z nich není známo nic bližšího.
- 20.7. čtyři Tibeťané z Lithangu, kteří se vydali do Pekingu, aby předali petici za propuštění tulku Tändzin Delega, byli zatčeni. Osm dní obcházeli s peticí místní úřady. K jejich zadržení došlo na popud čínských úřadů v Ňagčhu ve východním Tibetu.
Tulku Tändzin Deleg, uznávaný duchovní učitel, byl odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem za sérii bombových výbuchů ve východním Tibetu roku 2002. Na mezinárodní naléhání byl trest změněn na doživotí. Petici, která popírá veškerá proti němu vznesená obvinění, podepsalo na 30 000 Tibeťanů.
22.7. odsoudil soud v Silingu tři Tibeťany k jeden a půlročnímu až desetiletému trestu vězení za bránění vydání těla Lozang Gedüna, který se upálil 3. prosince minulého roku v oblasti Golog Päma dzong.
[
31.08.2013
autor: Lhamo ]
|