Srpen přinesl opět mnoho případů zatýkání Tibeťanů především v souvislosti s dřívějšími protesty nebo případy sebeupalování. Manžel jedné Tibeťanky, která se upálila, byl dokonce odsouzen k trestu smrti. Z vězení však vyšli i někteří Tibeťané, na jejichž zdravotním stavu se neblaze podepsalo příkoří, které ve vazbě zažili. Jeden Tibeťan se opět upálil a pokračovaly protesty Tibeťanů proti těžbě nerostných surovin.
V oblasti Nagčhu vzrostlo napětí, neboť čínské úřady zakázaly v klášteře Šag Rongpo Gandän Dhargjäling náboženské aktivity, vyhnaly všechny mnichy a rozmístily tam čínské ozbrojené jednotky. Situace v oblasti je napjatá již od roku 2010, kdy byl lama Dawa (78) odsouzen k sedmi letům vězení za údajné kontakty s Jeho Svatostí dalajlamou kvůli výběru reinkarnovaného nástupce patrona kláštera Rongpo Čhedžeho. Lama Dawa se nyní nachází na léčení v nemocnici ve Lhase, je pod neustálým dohledem lhaských úřadů a je mu zakázán veškerý kontakt s jeho klášterem. Jeden starší mnich již kvůli čínskému nátlaku na veřejné odsuzování Jeho Svatosti dalajlamy a Rongpo Čhedžeho spáchal sebevraždu, další dva mniši byli zatčeni. Místní Tibeťané již vyzývali čínské úřady, aby znovuotevřely klášter, ale zatím bez výsledku. Skupina tibetských tanečníků z Tarčhenu kvůli zavření kláštera odmítla účast na každoročním letním festivalu organizovaném místní vládou v Nagčhu. I přes pohrůžky, že se účastnit musí, odjeli tanečníci na protest domů.
6. srpna začal svátek Žotön (Jogurtový svátek), jehož název je odvozený od podávání jogurtu mnichům. Je spojený s odhalením obrovské thangky Buddhy Šákjamuniho v klášteře Däpung. Tradičně se během tohoto svátku pořádají divadelní vystoupení a různá kulturní představení, ale v současné době je spíše zneužíván čínskou propagandou. Do Däpungu přijely vojenské jednotky a mniši byli nuceni projít scanovacím zařízením před vstupem na slavnost. Místo tak připomínalo svými bezpečnostními opatřeními letiště.
- 1.8. se objevila zpráva, že 24. července byl z vězení propuštěn Sönam Rinčhen po uplynutí osmnácti měsíčního trestu. Jeho zdravotní stav je špatný následkem zranění z vězení.
Sonam Rinčhen byl zatčen 18. února minulého roku v oblasti Dango v Khamu za účast na nenásilném protestu proti čínské nadvládě 23. ledna. Na tento den připadal čínský Nový rok a stovky Tibeťanů vyšly do ulic za svobodu Tibetu a návrat Jeho Svatosti dalajlamy. Protest reagoval na zatýkání Tibeťanů v souvislosti se šířením letáků o pokračujícím sebeupalování, pokud čínská vláda nevyslyší tibetské požadavky.
- 2.8. se objevila zpráva, že 31. července byl zatčen tibetský mnich Jöntän Gjamccho (35) z kláštera Thangkor Sogcang v oblasti Ngawa ve spojitosti se sebeupálením Könčhog Sönama (18) ze stejného kláštera, který na následky popálenin zemřel 20. července.
- 2.8. se objevila zpráva, že 29. července byl propuštěn Tamding Cchering z vězení v Si-ningu a nyní se nachází ve špatném zdravotním stavu. Byl uvězněn bez soudního procesu v souvislosti s prosincovým sebeupálením Benčhen Khji a během svého sedmi měsíčního pobytu ve vězení byl mučen.
- 2.8. byli v Čhamdu odsouzeni ke dvěma a půl roku vězení tři mniši kláštera Karma za údajné poskytování ochrany zločinci. Byli zadrženi v říjnu minulého roku za vylepování protivládních plakátů v okolí vládních administrativních budov.
- 4.8. se objevila zpráva, že 30. července čínské úřady v klášteře Šag Rongpo Gandän Dhargjäling v Nagčhu zakázaly veškeré náboženské aktivity a vyhnaly všechny mnichy. V klášteře byly rozmístěny čínské ozbrojené jednotky.
- 6.8. se v Káthmándú u stúpy Boudhanáth upálil tibetský mnich Karma Ňedön Gjamccho (kolem 30 let), který uprchl do Nepálu v lednu minulého roku. Po chvíli od jeho činu přijela nepálská policie a odnesla jeho tělo. Více informací není zatím známo.
- 6.8. se objevila zpráva, že čínský soud v Nagčhu v Kandze odsoudil ke dvěma až pěti a půl letům vězení pět Tibeťanů (čtyři z oblasti Sertha) za protičínské kampaně a členství v zakázané organizaci Marčhung Ngogöl Čhogpa. Nejdéle odsouzený je Gangke Dupa Khjab, tibetský spisovatel a učitel, který byl zadržen již v únoru minulého roku. V roce 2008 napsal knihu o celonárodním protestu, který se před zahájením olympijských her v Pekingu šířil po celém Tibetu.
- 7.8. byla propuštěna čtveřice Tibeťanů, kteří se vydali do Pekingu předat petici za propuštění tulku Tändzin delega a 20. července byli zadrženi. Původně měli zaplatit každý pokutu 4000 jüanů, ale jejich rodiny to odmítly, tak byli nakonec propuštěni bez zaplacení.
- 8.8. se objevila zpráva, že 14. července byl v Čcheng-tu zatčen tibetský zpěvák z Mačhu, Kälzang Jarphel (38), za organizování koncertů propagujících tibetský jazyk a podporujících Tibeťany, aby tibetsky mluvili a psali. Série koncertů se uskutečnila v říjnu a listopadu minulého roku a Kälzang byl kvůli nim již vyšetřován čínskými úřady a obviňován z politického obsahu svých písní. Video z koncertů bylo distribuováno měsíc po provinciích Čching-chaj, Kan-su, S´-čchuan a Jün-nan, poté bylo zakázáno.
- 12.8. se objevila zpráva, že soud v oblasti Malho odsoudil Aku Gjataga (63) ke čtyřem rokům vězení a dvěma rokům odnětí politických práv za údajnou materiální podporu rodin sebeupálených Tibeťanů v Rebkongu a výrokům o nezávislosti Tibetu. Rozsudek padl 8. února. V listopadu minulého roku protestoval proti čínským úředníkům, kteří přijeli vyšetřovat do Rebkongu případy sebeupálených Tibeťanů. Úředníkům řekl, že vedl všechny protesty následující po sebeupáleních.
- 12.8. došlo podle čínské státní tiskové agentury k zemětřesení o síle 6,1 stupně v oblasti Čhamdo. Mělo být zraněno 87 lidí, zničeno na 48 000 domů a přes sto kilometrů silnice vedoucí do horského města Rinpo, které bylo epicentrem zemětřesení. Exiloví Tibeťané však vyslovili pochybnosti o důvěryhodnosti této zprávy a označili ji jako propagandu, která vyzdvihuje čínské záchranné akce.
- 13.8. se objevila zpráva, že byl v únoru odsouzen ke dvěma a půl roku vězení Dordže, tibetský student rebkongské střední školy, za zapojení do sebeupalování v listopadu minulého roku. Dordže pochází z Dowa v Rebkongu a založil prý Organizaci za zachování tibetské kultury. Téhož dne se objevila zpráva, že dva mniši z Dowa v Rebkongu byli propuštěni. Byli zatčeni ve spojitosti s případy sebeupalování v Rebkongu, kde se od 14. března minulého roku upálilo třináct Tibeťanů.
- 13. 8. byl Tibeťan Guldag (29) ubit k smrti na policejní stanici v oblasti Ngawa. Byl zadržen za údajnou krádež 8. srpna. Policie nejdříve Tibeťanům shromážděným kolem policejní stanice tvrdila, že Guldag spáchal sebevraždu, ale když asi pět set Tibeťanů nevěřilo její verzi ani tomu, že kradl, přiznala pravdu a rodině vyplatila 50 000 jüanů na zádušní obřad.
- 13.8. protestovaly asi čtyři tisíce Tibeťanů proti čínské těžbě v oblasti Gedong Dzatö v Khamu, když přijelo téměř pět set čínských horníků. V oblasti se prý nacházejí diamanty.
Na místo dorazily stovky ozbrojených policistů, kteří použili slzný plyn, a několik Tibeťanů bylo zraněno. Čínští horníci se odvolávají na povolení k těžbě od provincie Čching-chaj, Tibeťané jim oponují projevem čínského prezidenta o ochraně životního prostředí. Situace zůstává napjatá.
- 14.8. se objevila zpráva, že během července byli z pracovně převýchovného tábora v Jüšu propuštěni čtyři mniši z kláštera Ňaco Zilkar. Pracovali v dolech na měď, sklárně nebo továrně na výrobu rukavic. Tři z nich byli zatčeni 8. února 2012 ve spojitosti s protesty v Didu, jichž se zúčastnilo asi tisíc čtyři sta Tibeťanů.
- 17.8. soud střední instance v oblasti Ngawa odsoudil k smrti Dolma Khjaba (32), neboť údajně zabil svou manželku Könčhog Wangmo, která se upálila 13. března na protest proti čínské vládě v Tibetu v podvečer, kdy byl Si Ťin-pching oficiálně vybrán čínským prezidentem. Dolma Khjab byl po jejím činu zatčen a odmítal čínskou verzi o rodinných problémech jako důvodu její smrti.
- 19.8. byli v utajeném procesu odsouzeni malhoským lidovým soudem střední instance ke dvěma rokům vězení tři tibetští mladíci ve věku 17, 19 a 20 let. Patřili mezi Tibeťany, kteří byli zatčeni minulý rok při protestech v Rebkongu, kdy se během dvou dnů upálilo šest Tibeťanů. Jejich aktivita se především vztahovala k případu sebeupáleného Kälzang Džinpy.
- 23.8. byl odsouzen ke dvěma rokům vězení v souvislosti s případem Tibeťana Guduba, který se upálil v říjnu minulého roku, Tibeťan Dordže z oblasti Diru. Dordže patřil mezi několik Tibeťanů, kteří byli 6. říjnu minulého roku zatčeni ve Lhase.
- 24.8. byla v oblasti Kandze po roce vězení propuštěna mniška Šedub Lhamo. Její zdravotní stav není dobrý, neboť se na něm podepsalo mučení a bití během pobytu ve vězení. Šedub Lhamo z kláštera Geden Čhöling v Kandze sama protestovala na hlavním tržišti v Kandze 25. srpna minulého roku. Provolávala hesla za svobodu Tibetu, dlouhý život Jeho Svatosti dalajlamy a jeho návrat do Tibetu. Už při zatčení byla surově zbita.
- 29.8. se objevila zpráva, že soud v oblasti Malho v tajném procesu odsoudil k pěti letům vězení tibetského zpěváka Žawo Tašiho (40) za protičínskou aktivitu. Bližší podrobnosti nejsou známy, pravděpodobně je držen v Si-ningu. Prý šířil informace o případech sebeupálení a zpíval písně na zakázaná politická témata.
- 31.8. bylo zbito na padesát Tibeťanů za údajnou účast při rvačce s čínskými bezpečnostními jednotkami rozmístěnými v uzavřeném nagčhuském klášteře Šag Rongpo Gandän Dhargjäling.
[
01.09.2013
autor: Lhamo ]
|