Tibinfo - informační systém o Tibetu
ČR-Tibet-Čína
   

Aktuálně

Tibetské zpravodajství září – říjen 2013

Září a říjen přinesly události týkající se tibetských protestů proti čínským nařízením, jež byly následovány zatýkáním, ekologické problémy způsobené těžbou nerostných surovin, jeden případ sebeupálení a vraždu významného tibetského lamy.

  • 10.9. byl v oblasti Kandze tajně zadržen Rinčhen Dargjä (41) z vesnice Lopa za to, že zabránil policii odnést tělo Cchewang Norbua (29), mnicha kláštera Ňico Tawu, který se upálil 15. srpna 2011. Dargjä byl obviněn z uchovávání Norbuových ostatků, neboť se snažil, aby mohly být provedeny buddhistické obřady za zemřelého.
  • 17.9. čínské úřady v Seršulu v oblasti Kandze odsoudily k jednomu roku až čtyřem rokům vězení tři mnichy za stažení čínské vlajky ze školy Dzačhu Wonpo a její nahrazení zakázanou tibetskou vlajkou. Tito tři mniši z kláštera Wonpo v Dzatö byli již jednou zatčeni v prosinci roku 2012 s dalšími šesti mnichy téhož kláštera.
  • 28.9. se v Gomang Thawa v oblasti Ngawa upálil tibetský zemědělec Šičhung (41). Popáleninám na místě podlehl. Místním Tibeťanům se podařilo odnést tělo do jeho domova, ale později bylo zabaveno čínskými jednotkami, které jsou v oblasti rozmístěné kvůli svátku Mäntön (sbírání modliteb).
  • 7.10. čínské bezpečnostní jednotky postřelily a zranily nejméně 60 Tibeťanů v Diru v oblasti Nagčhu. Dav se shromáždil před domem Dordže Dagcchäla, který byl zadržen minulý týden. Dagcchäl pochází z Jangthangu a byl označen jako jeden z vůdců protestů v Diru proti nařízení, aby na tibetských domech vlála tibetská vlajka. Kolem Diru bylo rozestavěno na 200 vojenských a policejních aut, telefonické a internetové spojení bylo zablokováno a Tibeťané se neustále musejí legitimovat. Pokud s sebou průkaz totožnosti nemají, jsou odvezeni policií.
  • 8.10. byli v Čcheng-tu v provincii S´-čchuan zavražděni Čhodže Akong rinpočhe (73), jeho synovec a mnich-řidič. Údajně je ubodali tři místní Tibeťané kvůli hádce o peníze. Čhodže Akong rinpočhe byl významným lamou, který pomáhal šířit buddhismus na Západě. V roce 1967 založil první buddhistický klášter ve Velké Británii a později i humanitární organizaci ROKPA International.
  • 18.10. se objevila zpráva, že minulý týden se rozlila znečištěná voda z čínského dolu ve městečku Balang v oblasti Kandze do šíře kolem 30 až 50 kilometrů. Následkem toho uhynulo mnoho ryb, ovcí, koz a koní. Byla kontaminovaná pitná voda pro pět či šest vesnic obývaných Tibeťany. Vesničané si stěžovali místním úřadům, ale místo pomoci se dočkali vyslání vojenských jednotek. Od 14. října bylo v oblasti zablokované telefonické i internetové spojení.

Těžba olova zde začala v roce 2005 pod záminkou stavby silnice. Místní předáci vesnic se proti stavbě postavili, ale byli varováni, že se mají zdržet jakýchkoliv protestů.

Znečištěná voda již v roce 2011 zapříčinila úhyn dobytka obyvatel Balangu.



[  01.11.2013    autor: Lhamo  ]