Tibinfo - informační systém o Tibetu
Články
Rezoluce
Dokumenty
   

Články, dokumenty

Zavíraní dveří - Náboženská represe v Tibetu
Zpráva Tibetského centra pro lidská práva a demokracii TCHRD v Dharamsale, 1998
[ 31.12.1998    ]

Komisařka OSN pro lidská práva navštívila Tibet
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová podnikla ve dnech 6. až 15. září 1998 návštěvu Tibetu a Číny. Stala se tak prvním komisařem OSN pro lidská práva, kterému byla podobná cesta umožněna.
[ 15.12.1998   autor: Flip Pospíšil ]

Nepálská policie střílela na prchající Tibeťany, jeden z nich zemřel
Při srážce nepálské policie se skupinou 56 Tibeťanů, kteří právě prchli přes hranice do Nepálu, byl postřelen tibetský mnich. Na následky zranění zemřel. Další tibetský mnich byl zraněn.
[ 18.10.1998    ]

Genocida v mezinárodním právu veřejném na příkladě Tibetu - část 1.
Plné znění první části diplomové práce Radka Váni na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
[ 02.08.1998   autor: Radek Váňa ]

Genocida v mezinárodním právu veřejném na příkladě Tibetu - část 2.
Plné znění druhé části diplomové práce Radka Váni na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
[ 01.08.1998   autor: Radek Váňa ]

Zpráva z první ruky o násilí v Dabži?
Tento dopis, údajně napsaný politickými vězni uvnitř Dabži, který obdržel TIN (Tibet Information Network) začíná vyjádřením podpory hladovce exilových Tibeťanů v Dillí. To naznačuje, že dopis byl napsán ještě před konečným odvoláním hladovky 15. května. Pokračuje popisem protestu ve vězení Dabži 1. května a říká, že vězni byli svoláni na oslavu „Dne práce“. „Záměrem vedení věznice“, říká dopis, „bylo nafilmovat tuto událost, aby ukázali pozitivní obraz vězení a získali důkaz pro delegaci Evropské unie, která má Dabži navštívit, že s politickými vězni je zde dobře zacházeno.“
[ 05.07.1998    ]

Sedm úmrtí ve vězení Dabži
Několik nepotvrzených zpráv z Tibetu uvádí, že sedm vězňů zemřelo po událostech ve vězení Dabži ve Lhase 1. a 4. května 1998, při nichž dozorci založili ve vězení požár.
[ 27.06.1998    ]

Gendün Čhökji Ňima, nejmladší vězeň svědomí na světě
14. května 1995 dalajlama oficiálně uznal Gendün Čhökji Ňimu jako jedenáctého tibetského pančhenlamu, druhého nejvýznamnějšího duchovního představitele Tibetu.
[ 15.06.1998   autor: Ľubomír Sklenka ]

Kolik lidských pochodní ještě budeme potřebovat, abychom se probudili?
16. ledna 1969 se v Praze v tehdejším Československu upálil na protest proti okupaci Československa dvacetiletý student Jan Palach. O tři týdny později se v Praze upálil devatenáctiletý Jan Zajíc. 27. dubna 1998 se v indickém Dillí upálil na protest proti násilnému ukončení hladovky šedesátiletý Thubtän Ngöndub.
[ 15.06.1998   autor: Ľubomír Sklenka ]

Ako som sa stretla s tibetskými hladovkármi
Sedemnásteho apríla 1998 som so svojou rodinou odletela do Dillí na dvojtýždňový zájazd po Indii a Nepále, ktorý organizovala jedna belgická cestovná kancelária. Naša trasa začala prehliadkou Nového Dillí, kde sme okrem iného išli navštíviť aj Gándiho pamätník. Mali sme na to len pár minút a tak po zastavení autobusu sa všetci rozbehli ku Gándiho pamätníku, aby stihli urobiť nejaké fotografie.
[ 14.06.1998   autor: Lucia Cvengrošová ]

 novější     starší      Stránka 9